(torsdag 18 september) Tidig start från hemorten. Vi stannar för frukost i Tönnebro innan vi kommer fram till Arlanda. Vi lunchtid lyfter flyget och efter några timmar landar vi i Rom. Där väntar en buss som tar oss till vårt hotell där vi ska bo i tre nätter. Efter uppackning och strövtåg blir det middag på egen hand.
Efter frukost på hotellet väntar en lokalguide på att ta oss runt i Rom. Rundturen gör vi till fots. Den historiska stadskärnan är ett av världens mest kända världsarv. Staden grundades redan 753 f. Kr och har fantastiska byggnader och monument bevarade från olika epoker. Under rundturen ser vi bland annat Vatikanen med Peterskyrkan, Spanska trappan, Fontana di Trevi, Pantheon och Colosseum.
Tillbaka på hotellet finns tid till att vila fötterna en stund innan middag äts på egen hand.
Efter frukost är dagen fri för egna aktiviteter. I Rom, som också kallas "den Eviga staden" finns massor av intressanta muséer med berömda konstskatter. Passa på att strosa i de vackra gränderna, shoppa i det stora utbudet av butiker och insup den unika atmosfären i denna världsstad. Utbudet av restauranger är stort. Varför inte prova någon känd pastarätt till lunch eller middag.
Frukost på hotellet och sedan väntar en buss på att ta oss söderut. Vi stannar och äter gemensam lunch innan vi kommer till en av resans höjdpunkter, den antika ruinstaden Pompeji. Staden begravdes av ett vulkanutbrott från Vesuvius år 79 och återupptäcktes 1748 då utgrävningar började. En lokalguide visar oss runt bland dess autentiska gator, tempel, teatrar och hus för att förstå hur livet var där för över 2000 år sedan.
Efter besöket fortsätter vi mot Sorrentohalvön som ligger i Neapelbukten. Vi bor fyra nätter i Castellammmare di Stabia och här väntar vårt hotell där vi äter gemensam middag.
Efter frukost är det dags för en heldagsutflykt i det vackra kustområdet. Den dramatiska kuststräckan där klipporna stupar ner i det blå har en hänförande skönhet. Vi ser höga bergstoppar och vackra hus som klättrar på sluttningarna ner mot mysiga badvikar. Vid ett ett besök hos en tillverkare av den berömda drycken Limoncello kommer traktens citroner verkligen till sin rätt.
Nästa stopp blir i den pittoreska staden Amalfi. Här kan vi strosa runt på Piazza Duomo, luncha och ta en titt på den mäktiga katedralen. På eftermiddagen tar vi färjan till Maiori. Den lilla staden skadades svårt av en översvämning 1954 och byggdes upp i en modern stil.
Lagom till middag är vi åter på hotellet där en god middag väntar. Vi bor nära stranden så kanske en strandpromenad, eller varför inte ett glas Limoncello på altanen, blir ett bra avslut på dagen.
Efter frukost hämtar en buss och kör oss till hamnen. Det är dags för ytterligare en höjdpunkt, en utflykt till den romantiska klippön Capri. Klippor stupar rakt ner i det azurblå havet och byarna hittar vi mellan doftande apelsin- och citronlundar.
Små bussar kör oss till det magnifika huset Villa San Michele där den svenske läkaren Axel Munthe byggde sitt livsverk. Munthe fyllde villan och trädgården med olika antika föremål: skulpturer från Egypten, antika gravmonument, marmorkolonner och renässansmöbler. Från den praktfulla terrassen har vi en magnifik utsikt över Neapelbukten. Vi får också tid att ströva själva i de fina gränderna innan vi tar båten tillbaka till fastlandet och vårt hotell. Middag på hotellet.
Frukost och sedan väntar bussen på att köra oss till den välkända småstaden Sorrento. Här tillbringar vi dagen efter var och ens tycke och smak. Staden har sedan länge besökts av kungligheter, författare och andra celebriteter. Sorrento är vidare en stad för kulturintresserade och alla andra som söker en skönhetsupplevelse utöver det vanliga.
I mer än hundra år har Sorrento varit en av Italiens mest omsusade semesterorter. Än idag sitter flärden kvar. Här finns väldoftande delikatessbutiker, kaffeterrasser med rottingmöbler och vackra blomsterprydda piazzor. På kvällen äter vi avslutningsmiddag på vårt hotell.
Efter frukost får vi några sköna timmar i solen. På eftermiddagen lämnar vi kusten bakom oss och åker norrut. Flyget hem avgår från Neapel. Efter mellanlandning i Köpenhamn anländer vi till Arlanda sent på kvällen. Där väntar en Byberg & Nordin buss och vi serveras en kvällsmacka inför den sista etappen hem.